Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünyanin en çok söylenen Şarkisi hangisidir?
#1
?( Dünyanin en çok söylenen Şarkisi hangisidir?

Dünyada simdiye kadar en çok söylenmis, halen de söylenmekte olan sarki hangisidir diye sorulsa hemen akla gelmeyebilir. Bu sarki herkes tarafindan çok tanidik, müzigi ezbere bilinen bir sarkidir. 'Iyi ki dogdun isim' veya 'mutlu yillar sana' seklinde söylenen dogum günü sarkisi.
Bu sarki yaratilirken dogum günlerinde söylenecegi kimsenin aklina gelmemisti.

1893'de ABD'de, Kentucky'de ögretmen iki kiz kardesin, ögrencilerinin sabahlari söylemeleri için besteledikleri bu sarkinin orijinal adi da 'Good Morning to All' yani 'Herkese Günaydin' idi.
Kardeslerden sarkinin müzigini yapan Mildred Hill ayni zamanda kiliselerde org, konserlerde piyano çaliyordu. Sarkinin sözlerini ise Mildred'in dokuz yas küçük kiz kardesi Patty yazmisti. Mildred 1916'da 57 yasinda öldükten birkaç yil sonra besteledigi sarki 'Happy Birthday' (Mutlu dogum günü) adi altinda söylenmeye baslanacakti.

Hill kardesler sarkinin telif haklarini 1893 yilinda almislardi. Ancak Robert Coleman isimli biri, sarkinin bestesini kullanarak sözlerini 'Happy birthday to you' olarak degistirdi. Sarki zaman içinde o kadar yayildi ki bestecileri bile unutuldu.

Ne zaman sarki dogum günü formatinda Broadway'de, bir müzikalde
kullanilmaya baslandi, o güne kadar sesi çikmayan üçüncü kardes Jessica mahkemeye basvurdu. Bestenin gerçekten kendilerine ait oldugunu ispat etti ve sarkinin tüm haklarina ailesinin sahip olmasini sagladi.

Bundan böyle sarkinin ticari amaçla kullanildigi her yerde Hill ailesine telif hakki ödenmesi gerekecekti. Bu haber tüm dünyayi sok etti. Telefonla yarim milyon insana dogum günlerinde melodiyi dinleten tanitim ve pazarlama sirketleri bundan vazgeçtiler, müzikaller bu parçayi ya repertuarlarindan çikarttilar ya da sarki seklinde degil de düz okuma veya siir seklinde söylettiler.

Onlar telif hakki ödememek için yollar ararken Dr. Patty Hill, 78 yasinda, uzun bir hastaliktan sonra ama sarkisinin dünya çapinda bir dogum günü adeti oldugunu gördükten sonra öldü.
Günümüzde bu sarkinin telif hakki Warner/Chappel Müzik Sirketi'ne geçmistir.

Ticari amaçla kullanildigi her yerde sirkete ödeme yapma zorunlulugu vardir. Bu miktarin yilda l milyon dolara yakin oldugu tahmin edilmektedir. Dogum günü kutlayacaklarin bilgilerine sunulur.

Biliyormuydunuz? ?(
Alıntı
#2
bilmiyordum dostum ellerine saglik :ok :ok
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi