Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Imâm A'zam Hazretlerinin Komşuluğu
#1
Imâm A'zam Hazretlerinin Komşuluğu
Imâm ,A'zam ,Hazretlerinin ,Komşuluğu,Ebu,Hanife,hanefi,mezhebi,imami

İmâm A'zam Hazretlerinin Kûfe'de ayakkabıcılık yapan bir komşusu vardı. Akşama kadar işinde çalışır, akşam olup evine dönerken et veya balık getirip pişirir ve şarap içer sarhoş olunca da yüksek sesle; Beni zayi ettiler, harcadılar. Daha nice gençleri harcadılar, derdi.

Uyuyuncaya kadar hem içer hem de bunu tekrar ederdi. İmâm A'zam Hazretleri, her zaman bütün gece namaz kılar, ibadetle meşgul olurken, onun sesini de duyardı. Bir gece onun sesini duyamayınca sordu. Bir kaç gün önce zabıtalar onu alıp götürdü, hapse attı dediler.

İmâm A'zam Hazretleri ertesi gün sabah namazını kıldıktan sonra emîrin huzuruna çıktı. Emir, hürmetle karşıladı. İhtiyacınız nedir? diye sordu.

İmâm A'zam Hazretleri benim ayakkabıcı bir komşum vardı. Zabıtalar birkaç gün önce onu hapse atmışlar, dedi. Emîr derhal serbest bırakılmasını ve onun tevkif edildiği geceden bu yana herkesin de bırakılmasını emretti.

İmâm A'zam Hazretleri önde, komşusu da arkasında yürüyerek döndüler. İmâm A'zam Hazretleri; "Biz seni zayi ettik." dedi. Genç;

"Hayır, bilakis siz beni kollayıp gözettiniz. Komşu hakkına riayet ettiğiniz ve koruduğunuz için Allâhü Teâlâ sizi hayırla mükâfatlandırsın." diye dua etti ve tevbe edip hatalarından vazgeçti.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi