Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
“Recep’in ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) kefaretidir. İkinci günün orucu
Dini-1 
"Üç Aylar" ve Recep Ayı Orucunun Fazileti

Peygamberimiz Buyurdular

"Recep Allah'ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır."

(Aclûnî, Keşfu'l-Hafâ, 1/423)

Halk arasında üç aylar olarak bilinen, faziletleri Resulullah (s.a.a.) Efendimiz tarafından bildirilen, "Receb Allah'ın ayıdır; Şaban Benim ayımdır; Ramazan ümmetimin ayıdır" buyurduğu Receb, Şaban ve Ramazan aylarına girdik. Bu mübarek aylar; Receb–i Şerif'in ilk cuma gecesi yani perşembeyi cumaya bağlayan gece Regaib kandili dir

Zünnun–u Mısri şöyle demiştir:

"Receb ekim, Şaban sulama, Ramazan ise harman ayıdır.

Her ekilen biçilir; her yapılan işin karşılığı görülür.

Bir kimse, ekim zamanını boşa geçirir ise harman zamanı nedamet duyar; ahirette kötülük göreceğinden dünyada beslediği ümitler de hiç olur." (Hz. Abdulkadir Geylani, Günyetü't–Talibin, s.543).

Half b. Abdillah Sağani; Malik b. Enes'ten naklen, Humeyd Tavil, Resulullah Efendimizin (s.a.a.) şöyle buyurduğunu anlattı:

"Receb Allah'ın ayıdır; Şaban Benim ayım; Ramazan ise ümmetimin ayıdır." Resulullah Efendimize soruldu: "Ya Resulallah, Receb ayı için, 'Allah'ın ayıdır' diye anlatmanızın sebebi nedir?"

Şöyle buyurdu: "Çünkü bu ayda özellikle mağfiret boldur. Bu ayda, halkın kan dökmesine mani vardır. Bu ayda, Allah–ü Teala, peygamberinin tevbelerini kabul buyurmuştur. Allah–ü Teala bu ayda, peygamberlerini düşmanlarından korumuştur." (Hz. Abdulkadir Geylani, Günyetü't–Talibin, s.550).

Allah, Nuh Aleyhisselam'ı Receb ayında gemiye bindirmiştir. O, o ay oruç tutmuş ve halka da oruç tutmalarını emretmiştir. Gemi onları tam yedi ay taşımış, nihayet Aşure günü Cudi dağında karaya oturtulmuştur.

Resimli  "Üç Aylarınız Mübarek Olsun" Tebrik kartlarimizi gönül rahatligi ile alabilir indirebilir  ve Sevdiklerinilze  Paylasabilirsiniz

Bu sene 11 Ocak'ta (11 .01.2024) Recebin 1 i olcak  benim tahiminlerime göre o yüzden oruca niyet etcekler 10 Ocak gecesi sahura kalksinlar

Recep ayı orucunun faziletini Hz. Peygamberimizin bu ayda oruç tutulmasını tavsiye etmesiyle anlıyoruz. Hadis-i Şeriflerde zikredildiği üzere; “Allah-u Teala, her kim Recep’in birinci gecesinde oruç tutarsa üç sene ibadet sevabı verir” buyuruluyor. İkinci gecesi oruç tutulursa iki sene, üçüncü gecesi tutulursa 1 senelik ibadet sevabı olmakla birlikte “Recep’in ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) kefaretidir. İkinci günün orucu iki senenin, üçüncü gününki ise bir senenin kefaretidir. Sonra her gün bir aylık bağışlanmadır.” Enes ibni Mâlik (Radıyallâhu Anh)dan rivayete göre, Resulullah’ın (SAV), Recep’in tutulmasına dair teşviklerini duyan Pir-i fani bir zatın: “Ya Resulullah! Ben onun tamamını tutmaktan acizim” şeklindeki beyanına karşılık, Resulullah (SAV): “Ondan ilk günü, ortasındaki günü ve kendisinden son günü tut ki, o zaman muhakkak sana, tamamını tutanın sevabı verilecektir. Çünkü gerçekten güzel bir amel, on misliyle mükafatlandırılacaktır.” buyurmuştur.

Recep Ayının İlk Günü Oruç Tutmak İçin Nasıl Niyet Edilir?

Recep ayında ilk gün oruç tutarken “Niyet ettim Allah rızası için Recep ayı ilk gün orucumu tutmaya, Allah’ım orucu hakkıyla tutabilmem için yardım eyle, orucumu kabul eyle.” şeklinde niyet edebilirsiniz.

Recep Ayı Orucu Bağlantılı Hadisler

“Recep’in ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) kefaretidir. İkinci günün orucu iki senenin, üçüncü gününki ise bir senenin kefaretidir. Sonra her gün bir aydır.” (İbni Abbas Rivayeti)
    “Recep’in ilk günü oruç tutan kimseden, günahları gökle yer arası kadar uzaklaşır.” (Selame ibni Kays Rivayeti)
    “Recep’in ilk günü oruç tutandan, Allah iki senelik günahlarını sildirir.” (Enes İbni Malik Rivayeti)

[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)