Rasit Tunca Net Forum

Tam Versiyon: Evde Bıcak Nasıl bilenir, Evde bıcak bilemenin yolu nedir, Bıçağı nasıl bileriz, kendimiz bıcağı nasıl bileriz?
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
[Resim: 5a19b192c8bd9.png]

Evde Bıcak Nasıl bilenir, Evde bıcak bilemenin yolu nedir, Bıçağı nasıl bileriz, kendimiz bıcağı nasıl bileriz?

Yemek yapmanın, yemek yapmaya başlayabilmenin ve çok iyi şekilde hazırlanabilmenin belki de en önemli noktalarından bir tanesi keskin bir bıçağa sahip olmaktır. Örneğin bir şef, bıçağını asla hor kullanmaz, ona gözü gibi bakar.

Neden mi?

Çünkü neredeyse her şeyin başlangıcı kesmektir mutfakta. Meyveleri kesersiniz, sebzeleri kesersiniz, ekmeği kesersiniz, keser de kesersiniz. Ancak bıçaklar biraz nazlıdır, ilgi ister, sevgi ister. Körelir kalır. Trip atar.

Onun körelmiş noktalarını beslemeli, düzenlemeli ve tekrar o naif haline getirmelisiniz. Peki ama nasıl? Evde bıçağınızı profesyonel bir şekilde nasıl bileyebilirsiniz?

Cevabını veriyoruz.

Bıçak bilemek için el masatı kullanabilirsiniz ancak kendinizi yaralama ihtimaliniz çok fazladır. Kalemtıraş gibi görünen ve farklı noktalarına bıçağınızı yerleştirdiğiniz diğer bileyici makineler de istediğiniz sonucu vermeyecektir.

Bu yüzden ihtiyacınız olan en temel alet bir biley yani bileme taşı olacaktır. Bileme taşlarını oldukça uygun bir fiyata satın alabilirsiniz, sizi hiç korkutmasın.

Ardından bileme taşını nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Kendinizi yaralamamak için tercih etmeniz gereken asıl bileme aracı bu olacaktır.

Sonrasında izlemeniz gereken adımlar çok basit:

– Bıçağınızı bilemeden önce bileme taşını bir süre suda bekletin. Yaklaşık 30 dakika boyunca taşı suda bekletebilirsiniz.

– Bileme taşınızı sudan çıkardıktan sonra altına bir bez koyun. Bu bez bileme taşının sabit kalmasına yardımcı olacaktır.

– Bileme taşınızın üzerine biraz su dökün. Bıçağınızı yaklaşık 20 derecelik bir açıyla taşın üzerinde tutun. Bıçağınızı ileriden geriye yani önden arkaya doğru hareket ettirin.

– Bıçağınızın bilendiğini hissetmek için parmak uçlarınızı kullanın ancak çok dikkatli olun. Bıçağın tek tarafını bitirdiğinizde diğer tarafına geçin.

– Bıçağınız keskinleşene kadar işleme devam edin. Denemek istediğinizde yanınıza bir meyve ya da kalın kabuklu bir yiyecek alın ve kesin. İstediğiniz keskinliğe kadar devam edin.

– Bileme taşını kaldırmadan önce son bir kez sudan geçirin ve tamamen kuruduğundan emin olun.

– Bileme işlemini haftada 1 gerçekleştirin böylece bileme sürenizi kısaltmış, bıçaklarınızı daima keskin olarak kullanmış olursunuz.


Bıçak Nasıl Keskinleştirilir?

Keskinliğini kaybetmiş olan bıçaklarınızı evde birkaç değişik yöntemle tekrar eski keskin haline getirmek mümkündür. Basit ve işe yarayan bu yöntemleri öğrenmek için aşağıdaki uygulamalar size yardımcı olacaktır.

Bıçak nasıl keskinleştirilir?

Bir eğe ve demir çubuk yardımıyla bıçağınızın kalınlaşmış yüzeyini inceltip keskinleştirebilirsiniz. Bu işlem için keskinliğini kaybetmiş bıçağı eğeye sürterek bıçağınızı bilemeye başlayın. Bu işlemin sonunda, bıçağın üzerinde oluşan kalınlıkları temizlemek için bıçağınızı dik durumda tuttuğunuz bir demir çubuğa paralel olarak sürterek işlemi tamamlayın.
Seramik bardakla bıçak keskinleştirmek acil durumlarda çözüm olmaktadır. Seramik bardağı ters çevirin. Bardağın arka kısmının kenarlarına bıçağı ileri geri ters yüz olacak şekilde sürterek keskinleştirebilirsiniz.
Ayrıca geçici bir çözüm olarak başka bir keskin bıçakla birbirine keskin taraflarından aşağıdan yukarıya sürterek keskinleştirmek de pratik çözümler arasındadır.
Piyasada satılan bıçak bileme aletleri de bu konuda işe yarayacaktır. Orta kısmında bulunan oyuk kısma bıçağın keskin yüzünün olduğu taraftan yerleştirerek ileri geri hareket ettirerek keskinleşene kadar devam edin. Gerçekten işe yarayan bir çözüm olacaktır.
Elmas bileyi taşı adı verilen bir taş da piyasada değişik adlarla satılmaktadır. Bu taşı kullanırken hakiki zeytinyağı ile yağlayıp öyle kullanmak ve kullanma talimatlarına uygun hareket etmek gerekmektedir.Teşekkür ederim paylaştığın için ellerine sağlık.