Rasit Tunca Net Forum

Tam Versiyon: Çocukların günlük bir beslenme programı nasıl olmalı?
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Çocuklar neden özellikle kışları hastalanır ?
Kış ve ilkbahar mevsimleri çocukların sağlığını olumsuz etkileyen bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması ve yayılması için uygun bir zamandır. Okul dönemi, kapalı ortamlarda bulunma, hava değişikleri, hava kirliliği bu dönemlerde daha çok hastalanmaya neden olur.
Kışın çocuklarda en sık görülen hastalıklar?
En sık görülen hastalıklar nezle, grip, üst solunum yolu enfeksyonu, bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit, zatürre , yalancı difteri, su çiçeği ve kızamık gibi çocuk hastalıklarıdır.
Hastalıkların belirti ve sonuçları nelerdir ?
Nezle ve grip
Çocuklarda en çok görülen enfeksiyondur ve en çok doktora başvurma nedenidir. Nezle ve soğuk algınlığını üst solunum yolu virusları gripi ise influenza virusları yapar. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateş halsizlik, öksürük şikayetleri gelişir. Takip ve tedavi edlimezse kulak iltihabı ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlar.

Bademcik iltihabı
Vücut direncinin düştüğü zamanlarda bademciklerin streptokok bakterisi ile iltihaplanması sonucu gelişir. Yüksek ateş, bulantı, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü, öksürük başlıca belirtileridir. Tedavi edilmezse eklem romatizması, böbrek ilthaplanması, kalp kapak iltihaplanması gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Sinüzit
Çocuklarda her yaşta görülebilir. Uzun süren burun tıkanıklığı, burundan yeşil sarı akıntı, yatar pozisyonda öksürük gelişmesi sinüziti düşündürmeli ve muayene olunmalıdır.
Orta kulak iltihabı
Uzun süren nezle ve burun tıkanıklığı sonucu kulak ile ağız arasındaki borunun havalanması bozulur ve enfeksiyon gelişir. Tedavi edilmezse işitme kayıpları, çevre dokularda iltihaplanma ve tekrarlayan akıntılı kulak iltihaplanmalarına sebep olur.

Bronşit
Virüslerin neden olduğu bir alt solunum yolu enfeksiyonudur. 2 yaşından küçük çocuklarda ateş, solunum zorluğu, öksürük, hırıltı gibi belirtilerde ortaya çıkar. Doktora başvurulmalıdır.

Zatürre
En çok görülen alt solunum yolu enfeksiyonudur. İlk üç yaşta hastaneye en çok yatma nedenidir. Etkeni genellikle küçük çocuklarda virüs büyük çocuklarda bakteridir. Gribal enfeksiyon gibi başlayıp uzayan ve düşmeyen ateş ile seyreder. Yakından takip ve tedavisi gereklidir.

Krup (Yalancı difteri)
Nezle ve gribal enfeksiyonu takiben gırtlak ve ses tellerinde iltihaplanmaya bağlı köpek havlaması şeklinde öksürük, hırıltı, nefes almakta zorlanma gibi belirtileri vardır. Solunum güçlüğü olan durumlarda hastaneye yatırılarak tedavi edilir.

Kızıl
Kasıklarda ve gövdede kırmızı döküntülerle seyreden, yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, dilde çilek görünümü, halsizlik, eklem ağrıları gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Boğaz kültüründe streptokok bakterisi görülür. Antibiyotik ile tedavi edilir.
Viral İshal
Viral ishallerde genellikle etken rota virüslerdir. Ateş kusma ve sulu dışkılama başlıca belirtileridir. Hastaneye yatırılarak tedavisi sürdürülmelidir.

Bu hastalıklar içerisinde en ciddiye alınması gerekenler hangileridir ?
Bu hastalıklar arasında özellikle streptokok bakterilerinin neden olduğu bademcik iltihapları , orta kulak iltihapları, sinüzit, bronşit, zatürre, döküntülü çocuk hastalıkları ve virüslerin etken olduğu bağırsak enfeksiyonları ciddiye alınması gereken hastalıklardır.
Bu hastalıklardan korunmak için neler önerilir ?
Öncelikle kreş ve okula başlamadan önce tüm aşı programları tamamlanmalıdır. Okul kayıtlarında aşı karnelerinin istenmesi, hasta çocukların hastalık bulguları iyileşene kadar okula gönderilmemesi, sınıfların ve çocuk odalarının havalandırılması, mümkün olduğu kadar kapalı ortamlara gidilmemesi, çocuklara el yıkama alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması, okul kıyafetlerinn eve gelir gelmez değiştirilmesi, sık banyo alışkanlığının geliştirilmesi önerilebilir.

Çocuklar hastalandıkları zaman bakımları çok zordur. Çünkü kimi zaman verilen ilacı ya da şurubu içmeyi reddediyorlar. Bu gibi durumlarda nasıl bir yol izlenmeli?
Çocuk hastalıklarının tedavi programında genel yaklaşımız çocuklara mümkün olduğu kadar travmatize etmeden tedavi edebilmektir. Kusan , bulguları ağır, düşmeyen ateşi olan hastalara ev şartlarında adaleden tedavi, hastane tedavisi gerekenlere damardan tedavi uygulanır. Hafif soğuk algınlığı belirtileri ile gelen çocukları dinlendirmek, doğal gıdalar ve taze sıklmış meyva suları ile beslemek, parasetamol içeren ilaçlar ve nefes açıcılar kullanmak yeterlidir.
Çocukların günlük bir beslenme programı nasıl olmalı?
Beslenme; büyüme ve gelişmede, vücut direncini yükseltmede önemli etkenlerden biridir. Protenin ve vitaminden zengin beslenme önemlidir. Okula giden çocuklar kahvaltıyı geçiştirmemelidir. Öğün aralarında meyve ve meyve suları tüketmelidir. Kantin yerine, evde hazırlanmış gıdalar veya okulun yemek programına uygun beslenmeleri daha iyi olur.
Teşekkür ederim paylaştığın için ellerine sağlık.